Home Up Зв'язок Карта сайту Пошук

 

Home
Up
Працівники

ЗВЕРНЕННЯ

Ради Федерації профспілок України до Президента України Л. Д. Кучми

щодо проведення пенсійної реформи та питань загальнообов'язкового

державного соціального страхування

 

Шановний Леоніде Даниловичу!

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуван­ня», який мав би започаткувати реальне становлення но­вої пенсійної системи на засадах соціальної справедли­вості, рівності прав та обов'язків усіх громадян і суб'єктів підприємницької діяльності щодо сплати внесків та адекватного отримання пенсійних виплат, а також забезпе­чення переходу до управління пенсійним страхуванням на основі самоврядності й паритетності представників сторін - застрахованих осіб, роботодавців і держави. Певні позитивні зрушення є: розпочато підвищення розмірів пенсій та забезпечено їх диференціацію залежно від ста­жу й заробітку, збільшилися надходження до Пенсійного фонду, демократизується управління пенсійною системою. Проте, на жаль, основні принципи та завдання пенсійної реформи, визначені Указом Президента України «Про ос­новні напрями реформування пенсійного забезпечення в Україні», іншими програмними документами уряду та Верховної Ради України на даному етапі пенсійної рефор­ми здебільшого не реалізуються, що викликає цілком справедливе невдоволення пенсіонерів, працівників і ро­ботодавців.

У ході пенсійної реформи не реалізовано головного конституційного принципу щодо рівності прав грома­дян на пенсійне забезпечення: 90 % громадян пенсія при­значається за загальними правилами на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 30-40 відсотків заробітку. І поряд з цим для народних депутатів, державних службовців, суддів, наукових працівників та інших трудова пенсія при­значається за особливими правилами - на рівні 90 відсотків заробітку. Таким чином розрив між мінімаль­ним і максимальним розмірами пенсій становить 1:25, тоді як соціальне справедливим вважається 1:5.

Не забезпечено рівної відповідальності суб'єктів підприємницької діяльності за сплату внесків на пен­сійне страхування. До цього часу не врегульовано пи­тання сплати страхових внесків до Пенсійного фонду суб'єктами підприємницької діяльності та сільськогоспо­дарськими підприємствами, які перейшли на спрощену систему оподаткування. Лише 2,1 із 4,2 млрд грн, необхід­них для розмежування фінансових зобов'язань держави і Пенсійного фонду передбачено з Державного бюджету для виплати пенсій народним депутатам, науковим працівни­кам та іншим, внаслідок чого ці втрати перекладаються на низькодоходні категорії пенсіонерів. Додаткові збори до Пенсійного фонду з продажу валюти, автомобілів, нерухомості, сигарет та ін., а це понад 2 млрд грн, які мали б надходити до Пенсійного фонду на проведен­ня пенсійної реформи, спрямовуються до Державного бюджету.

Значно знизило можливість підвищення пенсій вста­новлення Кабінетом Міністрів необгрунтованих показ­ників середньої заробітної плати для обчислення пенсій. Це стосується прийнятого рішення про штучне збільшен­ня показників середньої заробітної плати по країні за 1958-1991 роки та одночасне заниження базової середньої за­робітної плати за 2002 рік з 376,38 грн до 306,45 грн.

Водночас повільно розглядаються питання стосовно підвищення заробітної плати, від чого залежать обсяги надходжень до Пенсійного фонду, а від цього й поліпшен­ня рівня пенсійного забезпечення громадян. Не завжди досягається порозуміння між сторонами соціального партнерства і Верховною Радою України.

Так, Верховній Раді України наприкінці 2003 року було пода­но узгоджений всіма соціальними партнерами проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» (реєстр. № 4434), яким передбачалося збереження на 2004 рік страхових внесків у розмірах, які діяли в попередньому періоді.

Проте за наполяганням Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та праці без обговорення з сто­ронами соціального партнерства Верховною Радою прий­нято закон, яким підвищено розмір внесків на загально­обов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності для застрахованих осіб, чим безпідставно порушено досягнуті раніше до­мовленості суб'єктів соціального партнерства.

Оскільки Закон про підвищення розміру внесків для застрахованих осіб уже прийнято, вважаємо, що додат­кові надходження мають бути спрямованими в першу чергу на оздоровлення застрахованих осіб та їхніх дітей, обсяги якого за роки незалежності скоротилися більш, ніж у 5 разів.

Тому просимо Вас, Леоніде Даниловичу, як гаранта Конституції України, втрутитися в справу проведення пен­сійної реформи, доручити відповідним органам внести корективи до законодавчих актів і забезпечити рівні пра­ва громадян на пенсію, а також вжити заходів для забез­печення розгляду питань, пов'язаних із внесенням змін до законодавства у сфері загальнообов'язкового держав­ного соціального страхування, з обов'язковим залученням сторін соціального партнерства.

ФПУ

 

Home Up Зв'язок Карта сайту Пошук

                                                                                                        

Побажання та зауваження , щодо змісту та дизайну сторінки, надсилайте за адресою constantin@svitonline.com
Copyright © 2003 Київська Міська Рада Профспілки Працівників Охорони здоров'я
Last modified: 11 вересня, 2003