Home Up Зв'язок Карта сайту Пошук

 

Home
Up
Працівники

ОПОДАТКУВАННЯ ПРОФЕСІЙНИХ ВИПЛАТ

 

Федерація профспілок України інформувала членські організації, що триває робота спільної робочої гру­пи спеціалістів ФПУ та ДПА України з опрацювання пропозицій ФПУ щодо врегулювання проблем у сфері оподат­кування та підготовки узгоджених подат­кових роз'яснень щодо порядку оподат­кування доходів фізичних осіб, зокрема матеріальної допомоги та інших проф­спілкових виплат.

Певним результатом спільної роботи на сьогодні є видання Державною подат­ковою адміністрацією України узгодже­ного з ФПУ листа щодо порядку оподат­кування виплат, здійснюваних проф­спілками (Лист ДПАУ №2790/6/17-3116 від 13.04.2004 додається), який наді­слано також податковим органам у регі­онах для врахування в роботі.

Відповідно до листа ДПАУ виплати чи відшкодування (крім заробітної пла­ти чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), здійснені професійною спілкою своїм членам, які передбачені її Статутом та затверджені кошторисом, не підлягають оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб згідно із нормою пп. 4.3.5 Закону.

До таких виплат належать, зокрема, кошти, надані профспілкою як грошова

допомога на оздоровлення своїх членів, відвідування хворих, виплати з нагоди професійних свят чи днів народження, заохочення профактиву тощо, а до від­шкодувань - суми виплат на придбання ліків, оплату юридичних послуг.

Не будуть підлягати оподаткуванню зазначені виплати чи відшкодування при дотриманні таких умов:

1. Статути та кошториси проф­спілкових організацій містять поло­ження щодо здійснення вищезазначе­них виплат чи відшкодувань своїм членам.

2. При оформленні документів ви­користовуються формулювання, перед­бачені цим підпунктом - «здійснення виплат» або «здійснення відшкоду­вань».

Матеріальна допомога не підлягає оподаткуванню у разі, якщо вона нада­сться професійною спілкою особам, що мають право на податкову соціальну пільгу, протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не переви­щує розмір прожиткового мінімуму на працездатну особу, встановлений на 1 січня такого року, відповідно до пп. 9.7.3. Закону.

При наданні матеріальної допомоги особам, які не отримують заробітної плати (пенсіонерам, студентам, іншим не­працюючим громадянам), податок з до­ходів не стягується.

Відповідно до листа ДПАУ при ви­платі професійними спілками матеріаль­ної допомоги фізичним особам - не штатним працівникам профспілки у розмірі, що не перевищує розмір про­житкового мінімуму на працездатну осо­бу, така допомога не оподатковується у джерела виплати незалежно від член­ства у даній профспілці та розміру до­ходів, які отримує платник податку за місцем роботи.

Запропонований ДПАУ механізм доз­воляє профспілкам виплачувати неопо­датковувану матдопомогу в розмірі до прожиткового мінімуму будь-якій особі, не вимагаючи при цьому довідку про розмір заробітної плати для підтвер­дження права на соціальну пільгу.

Проте отримувач такої допомоги по­винен мати на увазі, що при перевищенні його заробітною платою розміру, визна­ченого пп. 6.5.1 (що виключає право на податкову соціальну пільгу), він зобо­в'язаний відповідно до пп. 8.1.3 Закону подати річну податкову декларацію та включити до складу річного оподаткову­ваного доходу суму отриманої матеріаль­ної допомоги. За результатами перерахунку за підсумками року такому плат­нику податку, можливо, доведеться до­платити певну суму податку.

Враховуючи вищезазначене, реко­мендуємо при здійсненні грошових ви­плат (у т. ч. грошової допомоги) членам профспілок користуватися переважно нормою пп. 4.3.5 Закону з відповідним документальним оформленням, напри­клад, «грошова допомога на оздоровлен­ня», «заохочення профактиву» тощо. За таких умов ні профспілки, ні фізичні осо­би - отримувачі коштів не будуть мати додаткових податкових зобов'язань.

Звертаємо увагу, що також узгодже­но позицію щодо звільнення від оподат­кування квітів, призів, сувенірів, які на­даються громадянам профспілкою. Такі доходи прирівнюються до подарунків, які у 2004 році не є об'єктом оподатку­вання.

В даний час спільна робоча група спеціалістів ФПУ та ДПА України пра­цює над узгодженням позицій щодо опо­даткування вартості спецодягу, органі­зації колективних заходів (фуршетів тощо) та з питань оподаткування доходів юридичних осіб.

Перший заступник

Голови ФПУ

Г. В. Осовий

 

Home Up Зв'язок Карта сайту Пошук

                                                                                                        

Побажання та зауваження , щодо змісту та дизайну сторінки, надсилайте за адресою constantin@svitonline.com
Copyright © 2003 Київська Міська Рада Профспілки Працівників Охорони здоров'я
Last modified: 11 вересня, 2003