Перехід у розділ компоненти

 

Визначення компонента взаємодії

 

Повернення в компонент

Призначення компоненту "Взаємодії" ІА, ГА полягає в перетворенні (підтримці)  у середині групи відношень, спрямованих на реалізацію цілі, сформульованої в інструкції: вирішувати задачу разом. Компонент "Взаємодії" являє собою регулятивний аспект активності групи. Зоною (умовою) ефективності компонента "Взаємодії" є наявність контексту взаєморозуміння і взаємозгоди в групі. Цей ефект може бути наслідком проходження групою спеціальних етапів установлення розуміння і згоди, або наслідком обслуговування одним із членів групи інших в області розгортання контексту інтересів і розуміння. Зоною неефективності компонента "Взаємодії" є ізольовані контексти розуміння й інтересів у групі. Регулятивність компонента реактивна, тому що викликається усталеним попереднім досвідом взаємодій. Отже, компонент "Взаємодії" призначений для забезпечення: 1) руху в рішенні основної задачі, 2) функціонування особистісних регулятивів. Реалізується через абстрагування від аспекту розуміння й узгодження або в силу їхньої наявності, або в силу неочевидності їхньої необхідності.

Компонент "Взаємодії" являє собою проробку технологічного, регулятивного аспекту кооперування спільних дій. Функціональна особливість взаємодії полягає в тому, що цей компонент безпосередньо забезпечує створення і реалізацію загального способу кооперації (як способу подолання виниклої міжособистісної проблемності) шляхом здійснення впливів, спрямованих на партнерів. Цей компонент відбиває реальність взаємодії людей у процесі спілкування, у якій реалізується виникаюча в суб'єктів необхідність експлікувати зовні особистісний зміст (наприклад, плани, наміри, цінності і т.п). Ця необхідність визначає саму технологію побудови і здійснення способу спільних дій.

У компоненті "Взаємодії" відповідно до зростання рівня цілісності виділяються чотири види: 1) включення - виконує функцію переходу між змістовним просуванням і власне комунікативним процесом, між різноманітними циклами взаємодії; 2) дійствування - операційний рівень взаємодії, що припускає стимульно-реактивний спосіб спілкування, підстави якого усім очевидні; 3) координація - взаємодія, яка враховує можливість виходу за попередню схему,  відбиває неочевидність майбутнього акту взаємодії; 4) об'єднання - побудова нового способу взаємодії в цілому як узагальненого розуміння подальшої технології кооперації і спілкування.

Тенденції компонента "Взаємодії" мають специфічне забарвлення: актуалізація виражається в спрямованих на партнера впливах, які припускають його більш цілісне й активне функціонування, часто - його лідерську функцію; реалізація здійснюється як спрямовані впливи, які припускають менш цілісне, підпорядковане, реактивне функціонування партнера. У кожному з видів компонентів міститься дві функції відповідно двом виокремленим  тенденціям функціонування: "звертання" і "указівка" в дійствуванні, "запит" і "скеровування" - у координації, "заявка" і "спосіб" - в об'єднанні.

Функції "припинення" і "поступка" забезпечують перехід, свого роду запуск нового циклу взаємодії. "Звертання" - це спрямованість мовного впливу на іншого партнера (або групу в цілому) з метою спонукування його до будь-яких дій. "Указівка" - назва конкретної дії, яку мають виконати партнери (феноменологічна ознака - наказова форма дієслова). "Запит" - залучення партнера для здійснення майбутніх кроків взаємодії, конкретика яких неочевидна; феноменологічнно запит здійснюється як пропозиція що-небудь робити, яка ще тільки повинна бути іншими прийнята, а не яку вже треба виконувати. Це, скоріше, прохання про пораду, ніж вказівка або наказ, тому для нього характерна інтонація, як для запитування чи прохання. "Скеровування" - виклад схеми взаємозалежних дій партнерів у рамках здійснення визначеного способу взаємодії (усвідомленого або неусвідомленого). У такому контексті, як прийняття партнерами цього керування, розвивається дія, що супроводжується іноді вказівками; при неприйнятті  розгортається обговорення із взаємним оцінюванням. "Заявка" - актуалізація спрямованості себе до подолання проблемності взаємодії, усвідомлення існування цього міжособистісного протиріччя. "Спосіб" - розвиток нового знання (для конкретних людей у конкретній ситуації) про способи спільної діяльності, прийнятого як цілісна підстава, що розв'язує  міжособистісну проблемність. Контекстуально потребує свого здійснення і конкретизації.

У варіанті індивіда висловлення плану індивідуальної активності презентують міжперсональну активність, спрямовану на себе або на уявного партнера. Підзадача спільності, як можливість і необхідність розумового руху в групі з  вирішення основної задачі, при цьому розмивається, тому що актуально не поставлена і, отже, модифікується в підзадачу вилучення з групового способу фрагментів для індивідуального досвіду.

У варіанті групи такі складові функціонують як відносно незалежні і означають:

  • даний індивід спрямований на себе (перебуває в стадії інтелектуального егоїзму);
  • підзадача спільності, як можливість і необхідність розумового руху в групі з вирішення основної задачі, при цьому використовується для транслювання групового рефлексивного способу в індивідуальний;
  • даний індивід реалізує стереотип автономності (індивідуалістична позиція окремих учасників групи)

Перехід у розділ компоненти

Date of updating of the information 28.04.03