Перехід у розділ компоненти

 

Функція "пред'явлення"

 

Повернення в компонент

тенденція

рівень цілісності

ВИД

компонент сфера

реалізація

2

діалогізація

взаєморозуміння

міжсуб'єктна

Функція "пред'явлення" ("пд") реалізує усвідомлюючі функції за допомогою довизначення розуміння партнера, яке виражається в підкресленні своєї позиції.

Граматично відповідає формі займенника в ситуації протиставлення, виділення кого-небудь на фоні інших.

Приклади. Ну, я повинна подумати трошки. Ви думаєте. Я думаю. <З якої сторони підійти От я думаю. Я не можу це сховати. Ми вважаємо, що кожне торкання це удар. А... Ну, мені здається... Ну отут напрошується в мене така. От... Ти вважаєш, що тут... Ну, по твоїй теорії... Я сказав… Я запропонував…... А я вважаю…

З якої сторони підійти. От я думаю. Я не можу це сховати. Ми вважаємо, що кожне торкання - це удар. А... Ну, мені здається...Ну, отут напрошується в мене така. От... Ти вважаєш, що тут...Ну, по твоїй теорії... Я сказав... Я запропонував...  А я вважаю...

У складі міжперсональної сфери "пред'явлення" реалізує груп-суб'єктне регулювання продуктивного процесу за допомогою розгортання відношень у контексті спільної активності, спрямованої на реалізацію мети, сформульованої в інструкції — вирішувати задачу разом.

У складі компонента Взаєморозуміння "пред'явлення" забезпечує ефективність спільного перетворення умов, даних у тексті задачі, за допомогою включення в дійсний предмет активності різних суб'єктів крім актів трансформації даних ще й актів взаєморозуміння у вигляді розгорнутого пояснення. Саме в удосконалюванні пояснювальної сили власних ідей полягає смисл (привабливість) спільності на даному етапі.

У складі 2-го рівня цілісності, що реалізує усвідомлюючий (розуміючий) спосіб проникнення в проблемність і конфліктність "поруч", "пред'явлення" переосмислює функції 1-го рівня за допомогою довизначення позиції, розуміння.

У складі виду діалогізації "пред'явлення" сприяє усвідомленню позиції, у якій знаходяться партнери по відношенню один до одного і до групи в цілому, через осмислення суперечливості спрямованості партнерів.

У складі тенденції реалізації "пред'явлення" обслуговує акти лідирування або підпорядкування, переходячи до більш цілісного й активного функціонування за допомогою розвитку розуміння або за допомогою ревізії розуміння аж до упізнання протиріччя або зняття протиріччя. Зняття протиріччя адресує його носію функції "вивідування" як пояснення; незняття протиріччя адресує його носію функції "пред'явлення" як підпорядкування.

Таким чином, позитивний ефект "пред'явлення" полягає в уведенні нового предмету розуміння — специфіки розуміння його носієм. "Пред'явлення" транслює з мови носія на іншу мову носія за допомогою довизначення іншого (як задоволення його або свого запиту).

У складі плану індивідуальної активності  "пред'явлення" переважно редукуються в "мотивування" і феноменологізації.

Перехід у розділ компоненти

Date of updating of the information 28.04.03